„Między Puszczą a Polami” Białowieski Park Narodowy zorganizował pierwszą autorską wystawę Adama Wysockiego, mieszkańca Hajnówki. Zapraszamy na wernisaż 19 maja 2023 r. o 17.00.

Prezentacja 50 fotografii przyrodniczych w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego to dla autora - Adama Wysockiego - pierwsza publiczna prezentacja prac. Natomiast dla Białowieskiego Parku Narodowego to radość, że organizując wystawę możemy przyczynić się do ukazania artystycznego zachwytu nad unikalną przyrodą Puszczy Białowieskiej i promowania fotograficznych pasji mieszkańców. Historia Adama Wysockiego jest przykładem tego, że pasja fotografowania przyrody może zmieniać sposób postrzegania świata i nasze w nim miejsce.

- Zatrzymywanie w kadrze ulotnego piękna natury i dzielenia się nim z nami – nam pozwala lepiej zrozumieć potrzebę jej ochrony – mówi Ewa Moroz-Keczyńska, kuratorka wystawy i kustoszka Muzeum BPN.

Tytuł wystawy nawiązuje do dwóch przestrzeni, w których Autor wykonywał zdjęcia. Naturalna Puszcza i otaczające ją szachownice pól to przykłady dwóch różnych krajobrazów, które tu, na Podlasiu, harmonijnie współwystępują. Adam Wysocki docenia ich złożoność, a dodatkowo wyróżnia się w portretowaniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Spędził kilkanaście lat obserwując zachowania dzikich zwierząt, a uzyskana praktyczna wiedza o ich zachowaniach i zwyczajach pozwala mu uchwycić oszałamiające obrazy, które przekazują piękno i siłę lub delikatność bohaterów jego zdjęć. Jego fotografie często pokazują zwierzęta w akcji, czy to zająca uciekającego z drogi, czy majestatycznie odpoczywającego żubra. To, co wyróżnia prace Adama, to jego zdolność do uchwycenia istoty każdego fotografowanego zwierzęcia. Raz będzie to czujność drapieżnika widoczna w sylwetce polującej lisicy, innym razem elegancja czapli podczas polowania, lub pozorny spokój włochatki sfotografowanej w ciągu dnia. Każde zdjęcie przesiąknięte jest poczuciem osobowości i indywidualności, a to sprawia, że każde stworzenie na fotografii ożywa.

Aby osiągnąć ten poziom poznania zwierząt, Adam spędza długie godziny w terenie, cierpliwie obserwuje i czeka na idealne ujęcie. Bo sztuka fotografii dzikiej przyrody to przede wszystkim głębokie jej rozumienie, uważność. I tę właśnie miłość do przyrody i szacunek dla zwierząt widać w każdej jego pracy. Portretowanie zwierząt jest dla niego emocjonalnym przeżyciem i satysfakcjonującym doświadczeniem poznawczym. My, oglądając uchwycone przez niego piękno i złożoność relacji w świecie przyrody, możemy pełniej zrozumieć potrzebę jej ochrony. Jego prace docenione zostały w ogólnopolskich konkursach, gdzie były nagradzane i prezentowane na pokonkursowych wystawach. Ostatnio w 2022 r. otrzymał główną nagrodę w konkursie: „Podlasie w Obiektywie” w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Pomimo uznania, które otrzymał, Adam pozostaje skromny:

Urodziłem się i mieszkam w Hajnówce. Po świecie już chodzę 49 lat. Od młodych lat interesowałem się muzyką metalową i lasem. Co robię w życiu codziennym? Pracuję zawodowo, a każdą wolna chwilę spędzam w Puszczy Białowieskiej.

Fotografią zajmuję się już 13 lat. Czy to dużo? Nie wiem, ja odczuwam ciągły niedosyt i niezmiennie ten sam zachwyt nad przyrodą. Jak za pierwszym razem. Na początku mojej drogi fotograficznej było macro, bo fascynowało mnie wszystko, co małe. Aktualnie przyglądam się z równą uwagą wszystkiemu, co nas otacza – obserwowanie przyrody, jej mieszkańców, zajmuje całe dnie! Od paru lat działam wraz z paroma osobami w grupach: ,,Zapuszczeni W Białowieskiej " oraz ,,Rowerowa Puszcza Białowieska”. Często chodzimy razem lub jeździmy rowerami na zdjęcia. Wspólnie poznajemy Puszczę Białowieską. Wymieniamy się informacjami i doświadczeniem.

Moje fotografie możecie zobaczyć:

O mnie to tyle, bo o pasji i dla pasji jest ta wystawa.

 

W dniu 19 maja 2023 r. (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Autorem i wernisaż - główna sala wystaw czasowych w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN w Białowieży.

Wystawę można oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w dniach i godzinach otwarcia obiektu:

  • od poniedziałku do piątku: 9:00 – 16:30 w weekendy i święta od 9.00 – 17.00 Więcej informacji: kurator wystawy, kustosz Ewa Moroz-Keczyńska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 adam wersja 1 plakat