Projekt, do udziału w którym zapraszamy od 2008r. wszystkie gminy w Polsce. Akcja realizowana jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.

 ulotka

Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydaniu i unieważnieniu dowodów osobistych.

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów : wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Wg danych z najnowszego "Raportu o dokumentach - infoDOK", w II kwartale 2017r. odnotowano 1631 prób wyłudzeń kredytów, na kwotę ponad 114 mln złotych.

System Zastrzegania Kart ( +48 ) 828 828 828

System uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. To urządzenie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu ( +48 ) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jes tkoszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.